Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Armia Ludowa w Powstaniu Warszawskim

dodano 2017-08-01 13:28 w kategorii: Informacje

Armia Ludowa wzięła udział w Powstaniu Warszawskim i taktycznie podporządkowała się dowództwu Armii Krajowej, ale zachowała swą odrębność organizacyjną.

Z początkiem walk bojowcy AK i AL odnosili się do siebie nieufnie, jednakże wspólna walka z okupantem zmieniła relacje pomiędzy żołnierzami obu formacji.

W momencie kapitulacji bojowcy Armii Ludowej szli do niewoli z dokumentami AK, ponieważ w warunkach poddania Powstania Niemcy uznali prawa kombatanckie żołnierzy Armii Krajowej, co ratowało jej bojowców przed rozstrzelaniem.

Dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego łatwiej znaleźć informację o udziale innych nacji w walkach w Powstaniu Warszawskim, niż o Polkach i Polakach walczących z opaską AL.

Przypominamy, iż w 2007 r. PiS próbował pozbawić żołnierzy Armii Ludowej statusu kombatanta. Walka z niemieckim okupantem pod sztandarem AL według członków PiS nie była częścią wojny z hitlerowskim najeźdźcą.

Bohaterstwo żołnierzy Armii Ludowej w Powstaniu Warszawskim ukazuje odznaczenie przez generała Komorowskiego „Bora” Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari poruczników AL: Edwina Rozłubirskiego, Stanisława Księżkiewicza i Jana Szebulskiego.

Przypominamy, że pod sztandarem Armii Ludowej w Powstaniu walczył Marek Edelman, ostatni przywódca Powstania w Getcie Warszawskim.

Starsze pokolenia z pewnością pamiętają opowieści o Batalionie im. Czwartaków, którzy dziś należą do panteonu żołnierzy zapomnianych. Komentarze

Wydarzenia

 • Czarzasty: PO za i przeciw dekomunizacji

  2 godziny temu

  - Platforma w sprawie dekomunizacji jest zakłamana – ocenił Włodzimierz Czarzasty w programie „Tak czy Nie”. - Za przyjęciem ustawy dekomunizacyjnej głosowało 438 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba, Lidia Gądek z PO, wstrzymała się od głosu – przypomniał lider SLD. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Kaczyński premierem? Teraz, albo w ogóle

  wczoraj o 11:48

  - Uważam, że im lepiej partia będzie przygotowana do wyborów w starcie samodzielnym, tym lepszą będzie miała pozycję w potencjalnych rozmowach koalicyjnych – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.czytaj więcej»

 • Liberadzki: Niemiły początek tygodnia

  wczoraj o 07:06

  - Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu nakazujący natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej i wisząca nad nami kara w wysokości 100 tys. euro dziennie na wypadek, gdyby pan minister Szyszko nadal miał inne zdanie na ten temat, jest jednoznaczny i srogi - pisze prof. Bogusłczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie jest normalnie

  przedwczoraj o 15:40

  - Zjeździliśmy z przewodniczącym Czarzastym ponad 130 powiatów i spotykamy się z ludźmi. Słyszymy, iż w Sejmie brak jest lewicy, a partia rządząca posiadająca przez to samodzielną większość niszczy Polskę – stwierdził Marcin Kulasek w programie „ReTV”. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Tusk wszedł w konflikt z jednym z 28 krajów Unii

  przedwczoraj o 10:01

  - Myślę, że Tuskowi nie wypada wchodzić w tak otwarty konflikt na dwa lata przed swojej końcem kadencji. PiS będzie go przedstawiał jako największego wroga i ma wreszcie podstawy - ocenił w "Jeden na jeden" przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.